Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

25

FEB

2014

KÜLTÜRÜ VE İHTİŞAMIYLA GİZEMLİ MEDENİYET ÇİN

 

Kültürü ve İhtişamıyla Gizemli Medeniyet Çin

* UNESCO World Heritage listesinde yer alan Çin Seddi...
* Dünyanın bugün ayakta kalmış en büyük sarayı Yasak Şehir..
* Bahçeleri, peyzajları, binaları, göllere eğilmiş ağaçları ile kralın Yazlık Sarayı.. 

 

Deyim yerindeyse dünyanın ‘küçüldüğü’ sınırların kalktığı, globalleşmenin yaşandığı günümüzde seyahat etmek hepimiz için vazgeçilmez bir kavram oldu. Peki neden seyahat ederiz?
Merakımızdan, değişim için; sanat için, tarih için, geçmişimizi anlamak için, iş için, hiç tanımadığınız yüzler görmek dilleri anlamaya çalışmak öğrenmek, farklı kültürleri tanımak, mekanları gezmek; kendinizi daha özgür hissetmek, dünyanın hızlı değişimini daha yakından takip etmek yada hızlı dünyanız da biraz soluklanmak için , dinlenmek için, çok sıkıldığınız için veya sadece canınız istediği için… nedeni her ne olursa olsun seyahat etmeyi çok sevenlerdenseniz aramıza hoş geldiniz sevgili Marka Gazetesi okuyucuları ..
Bundan böyle her ay dünyanın farklı bir şehrine doğru birlikte seyahate çıkacağız. Hayallerimizin peşine takılıp yeni güzellikler keşfedeceğiz ve tabi ki bu güzellikleri keşfederken ‘Marka olmuş’ otelleri de tanıyacağız.
Umuyorum ki her ay keşfettiğimiz güzelliklerle anlattığımız şehri gitmiş ve görmüş kadar mutlu olacak veya bir an önce gidip görmek için  planlamanızı yapmış olacaksınız.. ..

 

Hazır mısınız? .. 
O halde sizinle ilk seyahatimiz de uzaklara gidelim hayal gücümüzü zorlayan ve farklılığıyla her zaman şaşırtan globalleşmeye kadar komünizimin etkisiyle kapalı bir kutudan farksız olan bir yandan da kültürü ve ihtişamıyla merak edilen şehir Çin Halk Cumhuriyetinin başkenti Pekin' den başlayalım.
Özellikle 2008 ‘Olimpiyat Oyunlar‘ı döneminden itibaren kabuk değişimini dünyanın kabul etmek zorunda kaldığı Pekin’ i görmek için pek çok neden var;

Savunma amaçlı  inşa edilen ve insanın azmiyle neler yapabileceğinin en güzel örneği olan Çin Seddini görmek başlı başına bir sebep elbette ancak Bertolucci'nin ‘Son İmparator’ filmini Yasak Şehir de tekrar keşfetmek, filmlerde gördüğümüz ‘Hutong’  denilen daracık sokaklarda yürümek, Dünyaca tanınan Çin sanatının neden başarılı olduğunu anlamak, yeşil çayın bin bir çeşidini içmek, Pekin ördeği yemek; AMAN at SUMMER PALACE da kalmak, kapitalizmin akışına kendilerini bırakmış ve dünya sıralamasına girmiş sayılı restoran ve gece kulübünü görmek, geleneklerine bu denli bağlı bir toplumda modernizmin inanılmaz yükselişine tanık olmak için Pekin'i görmelisiniz.

 

İşte bir Pekin seyahatini ‘must’ yapan ve görülmesi gereken yerler...
Çin Seddi: Pekin'in kuzeyinde, toplam 6700 km uzunluğundadır. Savunma amaçlı olarak MÖ 7. yüzyılda inşa edilmeye başlanmış ve MÖ. 2. yüzyılda tamamlanmış. Çin'in kuzeyini boydan boya geçen ve UNESCO World Heritage listesinde yer alan Çin Seddine Pekin şehir merkezinden 45 dakikada ulaşabiliyor. Çin Seddi, Pekin’i görmek için başlı başına bir sebep zaten...

 

Yasak Şehir - The Forbidden City: Çince karşılığı “evrenin merkezindeki şehir” (zihincheng) dir. Pekin'in merkezinde bulunan yasak şehir, gu gong adıyla bilinir Son imparator Pu Yi ardında 9999 oda bırakarak burayı 1924'te terk ettiğinden bu yana dünyanın en önemli saraylarından. 1400'lü yılların başında yapılan ve imparatorluk zamanında geceleri sadece kadınların ve hadımlı görevlilerin kalabildiği ve tek erkeğin İmparatorun kendisinin olduğu saraya yasak şehir denilmesi kadar normal bir şey olamaz herhalde... Dünyanın bugün ayakta kalmış en büyük sarayı Yasak Şehir; 720.000 m² üzerine kurulmuş. Labirent gibi sarayın içinde meydanlar meydanlara, odalar odalara açılıyor. Çin Sanatının, kültürünün ve el işçiliğinin zirve yaptığı bir yapıt. Dışarıdan sarayı görmek imkansız ve dışarı surlarla çevrili. Sarayın bir kapısı Tian’anmene açılıyor. Mao Zedong komünizmi ilan ettiğinde resmini bu duvarlara astırmış ve bu kapıdan saraya girerek, eski düzene ve kraliyete meydan okuduğu tekrar göstermiştir.

 

 

Tian’anmen Meydanı: 5 Haziran 1989'da fotoğrafçı Jeff Widener tarafından çekilen fotoğrafı hatırlamayan yoktur, kalabalığın içine çekilene dek, dört tankı tek başına durdurmaya çalışan bir protestocuyu gösteren bu fotoğraf o ucu bucağı bulunmayan Tian’anmen Meydanında çekilmiştir. 1417'de inşa edilen meydana, ilk olarak Cheng Tian Man adı verildi, bu isim imparatorların, ülkeyi yönetirken cennetin emrine uyduğunu ifade etmekteydi. Tian’anmen meydanı Pekin’in tam göbeğindedir. İlk gördüğünüzde eminim tepkiniz komünizmi en fazla hissettiğim yer olacaktır. Kuzeyden güneye 800 metre, doğudan batıya 500 metre, toplamda 440.000 metrekare genişliğe sahiptir ve içine bir milyon insan sığabilir. Günümüz şehirlerindeki en büyük şehir meydanı burasıdır.

 

Olimpiyat Stadı

Dünyaca tanınmış İsviçreli mimar ikiliherzog de Meuron imzalı bu yapı harikası Bird Nest-Kuş yuvası adıyla ünlendi. Görülmeye değer bir modern mimari yapısı... Büyüleyici...

 

789 Art Zone

İşte Pekin böyle bir yer, görülecek  ve yapılacak o kadar çok yer var ki bir sıralama yapmak, favorilerimi seçmek çok zor hatta bazı şehirlerde vardır zamanınız yoksa görmeseniz de olur denebilir ama Pekin böyle değil.. Neredeyse her yer kesinlikle görmelisiniz kategorisinde 789 Art Zone da bunlardan biri.. Dünyanın en büyük Sanat Mahallerinden biri... Tamamı devlet desteği ile eski depolar ve fabrikalar birer sanat galerilerine dönüştürülmüş. Gördüğünüz yapıtlar başınızı döndürebilir dilediğiniz eserlerden beğendiğiniz varsa alın çünkü her biri çok farklı ve gerçekten fiyatları da uygun. Nike’ın Sanat galerisini özellikle tavsiye ederim.

 

Yemek, Alışveriş

Şık mekanlar ve biraz da eğlence...
Bugün Pekin modern hayat artık çok farklı Shanghai’ın fabulous hayatı oraya doğru kaymaya başlıyor. yeni açılışlar, Lagerfeld’in Çin Seddindeki nefes kesen Fendi defilesi gibi event lerle Pekin “It-place” olma yolunda.
Posh-Beijing'i görmek, ’hutong‘ evlerin ortak avluya açılmış Siheyuan tarzı yapıları, cafeleri, restaurantları görmek, yemek yemek ve biraz da alışveriş yapmak için  Nan Luo Gu Xiang gidebileceğiniz en iyi yerlerden biri. Ayrıca büyük ve keyifli terası ile Timezone 8 Café, Grand Otel'in tepesinde olan ve Pekin'i kuşbaşı görebileceğiniz en iyi lokasyonlardan.
Pekin'e kadar gelmişken elbette en iyisinden ‘Pekin Ördeği’ yemeden gitmek olmaz.. Bunun için tartışmasız en iyi restaurant Grand Hyatt Otelin içindeki ‘Made in China’. Elbette yoğun talep nedeniyle önceden rezervasyon yaptırmanız şartıyla... Alışveriş için ise özellikle İpeğin anavatanında Xiuishui Dongjie de bulunan İpek Pazarına, China world Shopping Mall ve Peninsula Palace Otele uğramadan seyahatiniz tamamlamamanızı öneririm. Bu kadar kültürel ve komünist şehirde iyi gece hayatı yoktur diye düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. Philippe Starck tasarımlı ve her odası ayrı bir hikaye anlatan LAN cluba girer girmez dünyaca ünlü star ve celebrity lerin yemek yemeğe ve eğlenmeye geldiği özel bir mekanda bulacaksınız kendinizi. Tavandan ihtişamlı avizelerin ve  balıkların sarktığı LG Twin Tower binasının 4. katını kaplayan kulüp şehrin en hip mekanlarından biri...

 

SUMMER PALACE ve AMAN…

Önemli tarihi ve modern mekanları gezdik, yemeğimizi yedik alışverişimizi yaptık.. Ama bu kadar değil Pekine gelmişken keyifle doğanın, sukunetin, manzaranın keyfini çıkartabileceğiniz, ruhunuzu dinlendirebileceğiniz SUMMER PALACE'ı görmenizi özellikle tavsiye ediyorum. Bahçeleri, peyzajları, binaları, göllere eğilmiş ağaçlarla kralın yazlık sarayı durup saatlerce seyredebileceğiniz huzur ve keyif alabileceğiniz mükemmel bir yer... 1997 yılında Çin Seddi ve Yasak Şehrin UNESCO Dünya Mirasları listesine girdikten 1 yıl sonra SUMMER PALACE'da bu listeye dahil edildi.. Kralların bu nefis kaçış noktası dünyanın en iyi ve lüks resorts zinciri AMANRESORTS'ların da URBAN RESORTS kategorisinde New Delhi'den sonra 2. tercihleri olmuş ve mükemmel bir Amanresort açılmış.. Guest rooms ve Suite'lerden ve 1 adet Imperial Suite'ten oluşan 51 odasıyla Aman at Summer Palace'da konaklamak Pekin seyahatinizin kuşkusuz en güzel tamamlayıcısı... Aman at Summer Palace inanılmaz lüks Spa ve bakım olanakları, Pilates ve Yoga stüdyoları, kütüphanesi, 25 metrekarelik indoor Lappool'u, Çin, Grill ve Japon restaurantı ile göz dolduruyor..
Pekin‘e gitmek için en ideal dönemler bahar ayları... THY'nin hergün direkt uçuşlarının bulunduğu Pekin'e Mayıs ayı boyunca gitmek isterseniz Amanresorts'un ‘Discover Beijing‘ paketi mükemmel bir alternatif olabilir.

 

AMAN at SUMMER PALACE – DISCOVER BEIJING PACKAGE - PEKİN’i AMAN FARKIYLA KEŞFEDİN

İster Pekin'i ilk kez ziyaret edin isterseniz daha öncede gelmiş olun, Amanresort tarafından oluşturulan Discover Beijing Paketi size Pekin'in geleneksel ve modern tarafını yaşatarak çok farklı bir deneyim yaşamanızı sağlayacak elbette Aman kalitesiyle... Bu Paket içinde;
* Aman at Summer Palace ta tercih edeceğiniz bir oda kategorisinde 3 Gece 2 kişi konaklama
* Konaklama boyunca yine 2 kişilik zengin Amerikan Kahvaltısı
* Geleneksel China Tea Ceremony - Çay seromonisi
* Rehberli Summer Palace turu ile tercih edeceğiniz Great Wall / Çin Seddi - Yasak Şehir / Forbidden City -Temple of Heaven / Cennet  Tapınağı turlarından biri dahil olarak sunuluyor.
Paketin iki kişilik konaklama dahil fiyatı tercih edilen odaya göre değişmekle birlikte 2,085.-USD den başlıyor..
2010 yılını henüz yarılamamıza rağmen AMANRESORTS dünyanın en önemli seyahat organizasyonları  ve mecraları tarafından ödüllendirilmiş bunlardan en önemlileri,
Andrew Harper's Hideaway Report
Special Grand Awards 2010 Issue
Hideaway of the Year
Condé  Nast Traveller UK
The Gold List 2010
Best Hotels for Location
Gallivanter's Guide
The 2009 Awards for Excellence
Best Hotel / Resort in East Asia - No. 3
UK 2010
Kısaca; önümüzdeki dönemlerde çok daha sıklıkla duyacağımız Pekin'i mükemmel bir resorts zincirinde konaklayarak tanıyabilme şansınız da var. O halde yapılması gereken tek şey kalıyor bu ilginç şehri kesinlikle görülmesi gerekenler listemize dahil ederek en kısa sürede gerçekleşecek bir seyahat planlamak. Özellikle Pekin için en güzel dönemlerden biri olan ilkbahar döneminde ...
Gelecek ay bir başka güzel seyahatte birlikte olmak dileğimle...
Yaşamınızdan keyifli ve unutulmaz seyahatler hiç eksik olmasın...

 

Nermin YURTOĞLU
 

YORUMUNUZ