Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

28

FEB

2014

SİZİN TATİLİNİZ HANGİSİ?

Sizin Tatiliniz Hangisi?

* Tatil önemli ancak görülecek o kadar çok ülke var ki; doğru seçim önemli!
* Ruhsal ve Bedensel Arınma, Gemi Yolculukları, Gastronomik Geziler..
* Macera ve Keşif Gezileri, %100 Doğal Tatiller, Film ve Dizi Tatilleri..

Yaz gelince malum aklımıza hemen "tatil yapmak" geliyor. Tüm yılın yorgunluğunu kısacık bir sürede üzerimizden atmamız için ‘tatil’ önemli ancak gezilecek görülecek o kadar çok ülke var ki gidilecek yeri seçmek, iyi bir program bulmak gün geçtikçe zorlaşıyor.
 

Oysa ki her birimizin ‘tatil’ anlayışı bir diğerinden farklı, bu nedenle bu ayki yazımda sizlere herhangi bir ülkeyi  değil hazır sezonda tatil sezonu iken pek çoğumuzun kendimizi bulacağı farklı tatil alternatifleri ve bu tatilleri sunan en iyi destinasyonları hazırladım sizler için ..
 
Bakalım sizin için en uygun tatil hangisi ve bunun için nereye gitmelisiniz??
 
Ruhsal ve Bedensel Arınma
 
Sizde modern yaşamın hızlı temposundan yorulanlardan mısınız? Veya öyle sabahlara kadar dans edip eğlenerek tatil yaptığınız dönemler çok geride mi kaldı? Artık ‘tatil’ deyince bedeninizi olduğu kadar’ ruhunuzu da dinlendirebileceğiniz bir ‘yer ‘ arayışın da mısınız? Evet artık gittikçe artan trend  bu.
 
Aromaterapik masajlar, ayurvedik diet programları,ünlü markaların ürünleriyle gençleşme ve güzelleşme seansları. İşte bunlar tam bana göre diyenlerden ise
 
Nereye Gitmeli ? Hindistan Tayland ve Bali deki lüks butik oteller, Fransa  Evian  daki özel şifalı suların kaynağı Evian’ da ki 5 yıldızlı güzellik kampları İsviçre de Alp lerin eteğindeki sağlık ve şifa merkezleri Karayip teki doğal resortlar ve elbette Türkiye’de Kaplıcalar ve Akdeniz deki Resort oteller
 
Gemi Yolculukları
 
5 yıldızlı ‘yüzen’ oteller daha önce sadece emekliler için uygun bir tatil olarak düşünülürken bugün sıra dışı rotaları ve genç ruhlara yönelik eğlence hizmetleriyle en gözde tatil tercihlerinden biri
Ayrıca romantik nehir gemileri ve görkemli keşif gemileriyle yapılan yolculuklarda oldukça revaçta
 
Nereye Gitmeli? Yunan Adaları ve Akdeniz Limanları ,buz kırma gemileriyle Kuzey Fiyortları Kuzey kutbu,Tuna nehrinde romantik orta Avrupa yolculuğu..Brezilyadan Şiliye Güney Amerika,Mekong nehri Vietnam ve Kamboçya ve tabiî ki Karayipler
 
Gastronomik Geziler

 

Görünen o ki artık çoğumuz doymak için yemiyoruz. Güzel bir tatili nefis tatlarla birleştirmek ve dünya mutfağının sırlarını keşfetmek isteyenlerin sayısı hiç te az değil.
 
Nereye Gitmeli ? Toskanadaki Gastronomi okulları,Elbe adası ve Sicilyada düzenlenen Gastronomi programlarına,Fransada Gastronomi şeflerinin adresi Savoia Bölgesi veya Klasik Arabalarla Güney İtalya turu ..
 
Mecera ve Keşif Gezileri
 
Sıkı durun hayallerinizi zorlayacağım..Vietnam Savaşının geçtiği chu chu tünelleri,Fillerin üstünde Ankor Tapınağından Güneşin doğuşunu izlemek,Yeni Zelanda ormanlarının üzerinden balonla süzülmek, Bhutan ın muhteşem mimarisi ,Afrikada Safari veya Himalaya etekleinde trekking..
 
Bunların hepsi gerçekleşebilir.Tek yapmanız gereken içinizdeki mecaracı ruhu uyandırmak!
 
Nereye Gitmeli ? Vietnam Köyleri, Yeni Zelanda şelaleleri, Borneo Ormanları, Peru, ŞiliTayland Adaları
 
%100 ‘Doğal’ Tatil
 
Artık sağlıklı ve organik beslenmek istiyoruz. Bunu fark eden pek çok tur operatörü güzelim 5 yıldızlı oteller ve oldukça özenle hizmet veren butik otellerin yanı sıra ekolojik çiftlik evlerinide programlarına aldılar bile.Sessiz ,huzurlu,doğayla baş başa ,basit ama konforlu ,ürünlerini doğal yöntemlerle yetiştirmiş çiftliklere ola eğilimler oldukça dikkat çekici
 
Nereye Gitmeli ? İngiltere ve İrlanda da ormanlardaki vejeteryan çiftlikler,Bolivya ve Peru daki ekolojik evler,Alp dağları eteklerinde ki ailelerin çiftlik evleri
 
Film ve Dizi Tatilleri
 
Hiç çocukluğunuzda izlediğiniz siyah-beyaz bir filmden etkilenip filmin çekildiği ülkeye gidip başroldeki ‘esas kız’ veya ‘esas oğlan’ ın yerinde olmak istemediniz mi? Elbette bunu isteyen pek çok kişi var ve bu nedenle artık bu tür tatillere gidenlerin sayısı oldukça fazla..


Başta Brigitte Bardot, Grace Kelly olmak üzere pek çok ünlü film yıldızını ağırlayan Portofino Splendid Hotel,Capri, Aşıklar şehri Portofino,ve St Tropez bu hevesle gidilen destinasyonlar..Bunun yanı sıra Sex & City filmi çekimleri için  başta New York bu sene Abu Dabi,Barcelona Barcelona filmini izleyen herkesin tekrar görmek istediği Barcelona  bunlardan sadece birkaçı ..Bizden de bu konuda verilecek örnek oldukça fazla örneğin Orta Doğu Pazarına İstanbul'u tanıtan Türk dizileri, Kapadokya yı tekrar sevdiren Asmalı Konak gibi.. Geçmişe veya filmlere özlem artık seyahat ve tatil seçiminizi de belirliyor.
Bu seçenekleri arttırmak elbette mümkün ancak görünen o ki her şey gibi seyahat anlayışı değişiyor ve artık ‘nereye gitmek istediğimizden çok ‘nasıl bir tatil istediğimiz önem kazanıyor..

YORUMUNUZ